Jdi na obsah Jdi na menu
 


5. 2. 2024

Druhy paměti

  • Podle průběhu:
    1. Bezděčná, neúmyslná paměť – nevědomá
    2. Úmyslná, záměrná paměť – učení
  • Podle způsobu zapamatování:
    1. Mechanická paměť – memorování
    2. Logická paměť – souvislosti, vyžaduje myšlenkovou aktivitu
  • Podle obsahu zapamatovaného materiálu (dle převládajícího analyzátoru):
    1. Slovní paměť (verbální, sémantická)
    2. Zraková paměť (vizuální)
    3. Sluchová paměť (auditivní)
    4. Čichová
    5. Chuťová
    6. Hmatová (haptická)
    7. Pohybová (motorická)
    8. Emocionální
    9. Sociální
  • Podle délky uchování paměťových stop:
    1.     Ultrakrátká paměť (senzorická, smyslová paměť, předpaměťová fáze) je vědomá část paměti, která uchovává informace přicházející ze smyslů, trvá několik milisekund, slouží k selekci vjemů, které se rozpadnou nebo se přesunou do krátkodobé paměti nebo dlouhodobé paměti.
    •         Krátkodobá paměť (pracovní, operativní paměť) trvá vteřiny, vzácně minuty. Rozsah krátkodobé paměti je omezený na 5 - 9 prvků (tzv. magické číslo 7±2). Kapacitu lze zvýšit spojováním prvků do logických celků (např. mnemotechnické pomůcky). Pro zachování informace v krátkodobé paměti, je třeba si informaci opakovat (tzv. fonologická smyčka), jinak je paměťová stopa nenávratně ztracena.
    •        Dlouhodobá paměť je relativně pasivní část paměti uchovávaná v nevědomí, může uchovávat informace delší dobu, někdy po celý život, neustálým opakováním jsme získali stopy a spoje (chemické vzorce, fyzikální zákony, nebo souvisí s určitým emotivním zážitkem – pozitivním i negativním). Vštěpování informace do dlouhodobé paměti trvá přibližně 30 minut, a může probíhat záměrně nebo bezděčně.