Zapamatování – vštípení – recepce
Je složitý fyziologický děj, který vzniká na základě vytvoření dočasných stop a spojů v mozkové kůře působením vnitřních nebo vnějších podnětů.
Zapamatování je neúmyslné (bezděčné) nebo úmyslné (s vynaložením volního úsilí). K uskutečnění této fáze je potřebný určitý časový interval a intenzita podnětu, pokud není dostatek času nebo je malá intenzita podnětu nedojde k vytvoření potřebných stop a spojů v mozkové kůře.
Při zapamatování se využívají tzv. mnemotechnické pomůcky.
Zapamatování může ovlivnit působení vnitřních faktorů – uspokojování biologických potřeb a zdravotní stav.
Dále pak osobnostní vlastnosti motivace, vůle, zájmy, charakter, schopnosti. Tuto fázi také ovlivňují psychické stavy – pozornost a emoce.
Význam pro zapamatování mají minulé zkušenosti. Minulá zkušenost působí na zapamatování pozitivně – pozitivní transfer – přenos (např.: využití matematických vědomostí ve fyzice).
Tlumení a negativní působení minulé zkušenosti – interference – záporný přenos (např.: umíme anglický jazyk a učíme se jiný cizí jazyk, vybavují se nám anglická slovíčka).
Tyto procesy souvisí s retroaktivním útlumem (zpětné působení) tzn. tlumivé působení nového učiva na staré a s proaktivním útlumem – (působící dopředu) tzn. tlumivé působení starého učiva na nově osvojované.